Curriculum vitae

HENKILÖTIEDOT

jouni lehtimäki

  • Nimi: Jouni Lehtimäki
  • Syntynyt: 6.11.1964 Porissa
  • Lapset: Minna, Miikka, Miia, Milla

OPINNOT JA TUTKINNOT

  • Ylioppilas, Kuninkaanhaan lukio, Pori 1983
  • Oikeustieteen kandidaatti, Turun yliopisto 19.1.1991
  • Varatuomari 1992, Tyrvään tuomiokunta
  • Oikeustieteen lisensiaatti, Turun yliopisto 3.12.2009

KIELITAITO

  • suomi, ruotsi,
  • englanti; japanin ja venäjän alkeet

TYÖTEHTÄVÄT

  • Kosovon oikeusministerin kv. juridinen neuvonantaja (EUSR / Pristina) 16.10.2014 –
  • Lainopillinen neuvonantaja (EULEX / Pristina) 13.6.2013 –  15.10.2014
  • Johtava lainopillinen neuvonantaja (NATO Rule of Law / Afganistan) 25.9.2012 – 22.3.2013
  • Väitoskirjatutkija (Suomen Kulttuurisäätiön apuraha) 1.7.2011 – 31.8.2012
  • Sotilaslakimies (EU:n nopean toiminnan joukot / NBG11) 1.1.2010 – 30.6.2011
  • Tutkija (PVKVK:n ROE-asiantuntijapooli) 1.3.2010 – 30.6.2011
  • Poliittinen neuvonantaja (KFOR / Kosovo) 17.6. – 19.11.2009
  • Sotilaslakimies (EUFOR / Bosnia ja Hertsegovina) 2.10.2008 – 16.6.2009
  • Sotilaslakimies (Porin Prikaati / Säkylä) 1.9.2008 – 28.9.2008
  • Sotilaslakimies (EU:n nopean toiminnan joukot / NBG08) 28.11.2007 -30.6.2008
  • Sotilaslakimies (UNIFIL II / Libanon) 18.4.2007 –  27.11.2007
  • Rahoitus- ja hallintojohtaja (Oy o3systems Ltd.) 2005 – 2007
  • Lakimies (oma toimisto) 2003 –  2004
  • Kansanedustaja 1999 – 2003
  • Lakimies (oma toimisto) 1992 – 1999
  • Tyrvään tuomiokunnan notaari 1991 – 1992

LUOTTAMUSTEHTÄVÄT

  • Kansallinen Kokoomus rp:n puoluehallituksen jäsen 1998 – 2003
  • Satakunnan Kokoomus ry:n puheenjohtaja 1998 – 2002
  • Satakunnan Ammattikorkeakoulun lautakunnan puheenjohtaja 2005 – 2007
  • Suomen Sotahistoriallinen Seura ry:n Porin ryhmän lakimies 1997 – 2005
  • Salibandyseura SBS Porin puheenjohtaja 2003 –
  • Porin Seudun Osuuspankin hallintoneuvoston jäsen 1992 – 2005

KUNNALLISET LUOTTAMUSTOIMET

  • Satakunnan maakuntavaltuuston 1. varapuheenjohtaja / Kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja 1998 – 2001
  • Porin kaupunginvaltuuston jäsen 1989 – 2000, 2005 – 2007
  • Porin kaupunginhallitus 1993 – 1994, 1999
  • Porin henkilöstölautakunnan puheenjohtaja 1993 – 1994
  • Porin kaupungin nuorisotyön neuvottelukunnan jäsen 1986 – 1987
  • Porin kaupungin koululautakunnan jäsen 1988 – 1992
  • Maakunnalliset / läänintasoiset luottamustehtävät
  • Satakunnan seutukaavaliiton hallituksen varajäsen 1989 – 1991
  • Turun ja Porin läänin nuorisolautakunnan jäsen 1989 – 1991

NUORKAUPPAKAMARIJÄRJESTÖN LUOTTAMUSTEHTÄVÄT

Porin Nuorkauppakamari ry koejäsen 1990, jäsen 1991 – 2004

  • ”Perhe ja laki -seminaarin” projektiryhmän jäsen 1990
  • Ympäristöpaneelin (Satakunnan Messut) projektipäällikkö 1991
  • Tiedotustyöryhmän (Jayceri) jäsen 1992 ja 1994
  • Varapuheenjohtaja (VP 2) 1995
  • Asuntomessujen projektiryhmän jäsen kahdesti, Suomen Nuorkauppakamarit ry
  • Lainopillinen neuvonantaja (GLC) 1997

HUOMIONOSOITUKSET

  • Kokoomuksen Nuorten Liitto ry:n hopeinen ansiomerkki 1990
  • Porin Nuorkauppakamari ry:n puhekilpailun voitto 1991
  • Kansallinen Kokoomus rp:n kultainen ansiomerkki 2009
  • Vuoden porilainen 1993
  • Suomen Reserviupseeriliitto ry:n pronssinen arvomerkki 1996

KURSSIT

  • Valtakunnallinen 164. maanpuolustuskurssi 16.9. – 9.10.2002
  • Sitran ”Talouspolitiikka 2000+ -kurssi” 18. – 22.11.2002
  • EU:n ja EU-Japan Centren “Human Training Programme HRTP40”
  • Tokiossa Japanissa 27.5. – 2.7.2006
  • INTSUPSOC / Norja, Oslo 7. – 11.4.2008
  • Valtakunnallinen 84. maanpuolustuksen jatkokurssi 19. – 20.8.2008
  • BALUNCOE / Serbia, Belgrad 7. – 11.9.2009
  • Punainen Risti (Geneven sopimukset -kurssi) / Helsinki 13. – 15.4.2010
  • NATO School (NATO Operational Law -kurssi) / Saksa, Oberammergau 10. – 15.4.2011
  • International Institute of Humanitarian Law (142nd International Military Course on LOAC) / Italia, San Remo 9. – 20.5.2011
  • EU Core Concept Course XII / Kriisinhallintakeskus 12. – 22.6.2011
  • Security Sector Reform (level 1) -kurssi  / Kriisinhallintakeskus 6. – 8.9.2011
  • Puolustusvoimien Key Leaders Training -kouluttaja 2008, 2009 ja 2010 (oikeudenhoito esimiehen näkökulmasta ja voimankäyttösäännöt)

Harrastuksia

» Embassy of Finland supports the establishment of Pristina’s Junior Chamber
» Suomi kätilöi Pristinan Nuorkauppakamarin perustamista